Ольга Тимошинова

Нужно перевести на русский предмет основа перевода

4.Dr Wiseman has studied the phenomenon of people who dream about death, and then have a close relative or family member die the next day. If you accept that the average person dreams about the death of a friend or a relative once in their lifetime, it is possible to work out the probability that the person will actually die in the following 24 hours. The odds are millions to one against. But in a UK population of 60 million, two people will have this, frightening experience each week. It may seem like a premonition, but in fact they have just been unlucky.

Aleksey Alex

Др. Вайсман изучал феномен, когда у людей, фантазировавших о смерти, на следующий день умирал член семьи или близкий родственник. Если принять человека, хотя бы раз в жизни, фантазировавшего о смерти друга или родственника, как усредненный показатель, то можно вычислить, что человек из фантазий умрет в следующие 24 часа. Но шанс того, что это произойдет - миллионы к одному. Однако, в Великобритании с численностью населения в 60 млн. , еженедельно по два человека сталкиваются с этим ужасом. Можно подумать, что это некое предупреждение, но им всего-навсего не повезло.