Оля

нужна помощь при переустановке опер. сис-мы

при переустановке операционной системы, выходит синий экран и пишет: "a problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

if this is the first time you`ve this stop error screen, restart your computer. if this screen appears again, follow these steps:

check four viruses on your computer. remove any newly installed hard drives or hard drive controllers. check your hard drive to make sure it is properly configured and terminated. Run CHDSK/F to check for hard drive corruption, and then restart your computer"

у меня стоял антивирус касперского, я его удалила, все равно эта ошибка выходит, что делать?

Вячеслав Павлов

Отформатируй жёсткий диск или раздел на который ставишь винду акрониксом с эагрузочного диска.

Ни
Николай

да она её не переустанавливает! ! Вопрос нужно писать правильно!