Василий Брюхачев

Английский! Какая разница в употреблении между глаголами intersect and cross? с примерами!

Александр

how their personal values intersect with career opportunities;
This fact about Mr. Collins, then, does intersect with our lives.

And where there's temptation, of course, people will cross the line.
Steve Samuelson writes:The Reds cross the Nullabor after three tough games.

Разница
intersect пересекаться
cross пересекать