Кр
Кристина

Подставьте: will, won’t, shall:

Larry: 1) ___ we go for a picnic tomorrow?
Sue: Yes. That’s a good idea. I 2) ___ make some sandwiches.
Larry: OK. And I 3) ___ bring some lemonade.
Sue: 4) ___ I buy some cheese?
Larry: I don’t really like cheese.
Sue: I 5) ___ buy any cheese then. I 6) ___ bring some fruit instead.
Larry: I think it 7) ___ be sunny tomorrow so I 😎 ___ probably wear my shorts. I 9) ___ take a pullover.
Sue: Well, I think I 10) ___ take mine. It is still cold in the mornings.
Larry: 11) ___ I invite Bob and Linda?
Sue: That’s a good idea. It 12) ___ be nice if they come.

Анатолий Тарасенков

1. shall
2. will
3. will
4. shall
5. won't
6. will
7. will
8. will
9. won't
10. will
11. shall
12. will