Мария Романова

проверьте письмо по английскому языку из 6 баллов сколько дадут

Dear John,
Thanks for your letter. It was great to hear from you.
In your letter you asked me about chores. Well, my parents are working and I am with my sister do cleaning. What with the cook, everybody in my family do it for themself. And i think that every person including boys must know how to cook and do another chores.
By the way, you said about hiking. It is cool! Where you going? For how days you going? Did you it in the past?
Sorry but i mast do my homework. Keep contact.
Best wishes,
Anon

Aleksei Minin

"Well, my parents are working and I am with my sister do cleaning."
"am" здесь лишнее, потому что речь идёт о действии, а "am" = "to be" - обозначает состояние.

"What with the cook, everybody in my family do it for themself."
"themself" говорить нельзя, нужно "themselves"
"What with the cook" - конструкция, не свойственная для английского языка, это просто дословно переведенная на английский фраза "что насчёт еды... ". Постарайтесь перефразировать как-нибудь попроще.

"For how days you going? Did you it in the past?"
Первое предложение построено неверно. Получается "На какие дни ты идёшь"
Нужно что-то вроде "How long are you going to do it?"
Во втором пропущен смысловой глагол:
Did you do it in the past?

Where ARE you going? - не пропускайте глагол to be!

"Sorry but i mast do my homework."
не "mast", а "must"

Aston Martin

i would give you 3-4... 🙂
ошибка на лицо: слышал письмо.. .
Where you going? For how days you going? Did you it in the past?
where ARE you going to? я бы спросил так: For how long? Have you been doing it before?
и насчет домашней работы я бы сказал не i need to do.
Вот моё субъективное мнение. Кто-то может изъяснялся бы иначе.
всего доброго.

На
Наталия