Юрий Сунцов

Помогите перевести на английский! Perfect

Когда я вернулся домой, моя маленькая сестра уже уснула. Мы закончили этот тяжёлый эксперимент до 11 часов. Я перевёл текст до того, как мой друг позвонил мне. Экспедиция выехала в горы до войны. Наш класс сдал экзамен к двум часам. Я показал товарищу новые журналы, которые купил в Киеве. Девушка разбила чашку, которую ей подарили на день рождения. Она надела новое платье, которое пошила сама. Я написал сочинение, до прихода родителей с работы. Учитель объяснил нам ошибки, которые мы сделали в диктанте. Ты уже помыл посуду? Да. Наконец-то я сделал перевод этого тяжёлого текста. Я не могу прийти к тебе. Я ещё не сделал уроки .Почему никто не убрал класс?
Почтальон только что принёс газеты. Ты получил мою телеграмму? Я никогда не был за границей. Ты читал фантастические рассказы Гамильтона? Посмотри. Она разбила твою любимую чашку.

На
Наталья

when I came back home, my little sister had already fallen asleep. we had finished this difficult experiment by 11 o'clock. I had translated this text before my friend called me. the expedition had left to the mountains before the war. our class had passed the exam by 2 o'clock. I showed my friend new magazines which I had bought in kiew. a girl has broken a cap, which was presented on her birthday. she put on a new dress, which she has sewn herself. I had written an essay, before my parents came home. the teacher explained us our mistakes, which we had made in the dictation. have you washed the dishes?yes. finally I have translated this difficult text. I can't come to you.I haven't made homework. why hasn't anybody cleaned the class? the postman has just brought a newspaper. have you received a telegram from me? have you ever read Hamilton's short stories?I haven't ever been abroad. look here. She has broken your favourite cap.