Ол
Ольга

Никак не могу перевести текст, переводчики не помогают..

I was betraying a family commandment that said, "Once
you work for me, you are in the family. You are in for life!" Yet as
senior pastor, my role, under our elder board, is to steward the church's
resources in order to fulfill our mission. The fit of what the church
needs and desires may change over time. Thus, our status as employees
is subject to the direction God is taking the church, her resources, and
the effectiveness of the staff person.

Денис Янчук

Может мозгом поработать стоит?