Игорь Васин

Грамматика по английскому с пояснением

1)He dearly remembers....by the window ...the people outside rushing to their office.
A) having stood / watching
😎 standing/ to watch
C) to stand/ having watched
D) stand/ watch
E) to have stood/ to watch

2)2. Mary regrets ...Sarah ...her home work. Now she is worried that she will get quite a low grade in today’s quiz.
A) persuaded / to do
😎 having persuaded / doing
C) being persuaded / to do
D) to persuade / doing
E) persuading / to do

3) We tried hard, and in the end, we were able to ...Mehmet ...us his car just for an hour.
A) make / lending
😎 force / lend
C) get / to lend
D) have / lent
E) let / lending

4)You don't have the right to blame me ...this untimely arrival, I was completely busy ...your business invitations.
A) with / typing
😎 up / to type
C) on / in typing
D) for / typing
E) by / to type

Gusserus

Честно говоря, этот тест уже порядком поднадоел, его здесь выкладывают не в первый раз. Поищите, ответы где-то есть.

Светланка Гончаренко

а пояснения тоже на английском?