Бакытбек Ныязбеков

Английский грамматика.

Knowledge of set theory won't really be needed until the nal week of lectures, and
by then you should be able to complete all of the exercises.
Переведите и объясните почему используется won't

Knowledge of set theory won't really be needed until the nal week of lectures, and
by then you should be able to complete all of the exercises.

Knowledge of set theory won't really be needed until the week of lectures, and
by then you should be able to complete all of the exercises.

Владимир Сабуняк

won't = will not будущее время
Знание ...теории на самом деле не будет нужно до недели, когда будут (читаться) лекции, и к тому времени вы сможете (будете способны) закончить все упражнения.