Андрей Крупенин

Кто силен в Английском, Пожайлуста помогите с заданием!

Преобразуйте предложения из прямой речи в косвенную:
1)He asked, "Do you know who is playing Hamlet?"
2)He asked, "Have you met my sister?"
3)The mother said to her son, "Don't leave the door unlocked."
4)She said "We are having a grammar test next week."
5)The secretary said to me: "The delegation from Volgograd State University arrived yesterday."

Преобразуйте предложения из косвенной речи в прямую и переведите на русский язык:
1)Jane asked the boy where he lived.
2)She said that the next show would begin in an hour.
3)Peter said that the contract would be sighed in the evening.
4)John said that the students were having an English class.
5)He said that he got up at eight o'clock.

Влад Востриков

1)He asked me if I know who is playing Hamlet? Он спросил, знаю ли я, кто играет Гамлета.
2)He asked her if she had met met his sister? Он сросил её, встречала ли она его сестру
3)The mother said to her son not to leave the door unlocked. Мать сказала сыну не оставлять дверь открытой
4)She said that they were having a grammar test next week. Она сказала, что у них будет грамматический тест на следующей неделе.
5)The secretary said to me that the delegation from Volgograd State University had arrived yesterday. Секретарь сказала мне, что делегация из Волгоградского Государственного Университета прибыла вчера.

1)Jane asked the boy: "Where do you live?" Джейн спросила мальчика "Где ты живёшь? "
2)She said 'The next show will begin in an hour." Она сказала: "Следующее шоу/показ/ представление начнется через час"
3)Peter said "The contract will be sighed in the evening." Питер сказал: "Контракт будет подписан вечером".
4)John said "The students are having an English class." Джон сказал "У студентов урок английского"
5)He said "I get up at eight o'clock." Он сказал "Я встаю в 8 часов".