Александр Сам

письмо на английском про музыку срочно

Татьяна Печавина

Dear Ann,
Thank you for your letter. I 'm happy to receive it!
You want to know what kind or music I listen to. I'd like to tell you that music is my hobby and I'm fond of pop music. I have got a wonderful collection of CDs at home. Besides, my preferences depend on my mood.
Sometimes I like to listen to romantic and calm music. Other day I prefer energetic dance music. As for my favourite singer, he's Dima Bilan. His songs are so wonderful! You're interested in my parents' attitude towards my music preferences. They share my interests and we often discuss songs or music video.
Write back soon!
Best wishes,
Elina