Максим

Переведите текст с английского на русский

What is the procedure in a civil action?
A person injured by the wrongful conduct of another may be able to obtain relief from the court and bring a civil action against the wrongdoer.
A civil action involves two parties. Each of these parties may consist of one or more persons. The party who brings a civil action in order to enforce a private right is the plaintiff. The party against whom the civil action is brought is the defendant.
In state courts, the plaintiff begins a civil action by filing of complaint with the clerk of the court. This step is usually done by the attorney for the plaintiff.
The complaint states the plaintiffs claims, which allegedly justify the relief demanded.
Next, the defendant must be properly served with a copy of the complaint and with a summons. The summons is a court order, obtained by the plaintiff, which directs the defendant to answer the complaint. The defendant normally files an answer (statement in reply). In the answer, the defendant may do any one of the following:
1. Declare that even if the facts alleged in the complaint are true, they do not constitute a wrong for which the defendant has any duty to pay or otherwise act. This is an issue of law which is decided by the judge in a hearing.
2. Deny the truth of the facts alleged in the complaint. This raises an issue of fact. The dispute can then proceed to trial.
3. Admit the facts alleged but introduce other facts that excuse the defendant from liability. The dispute can then proceed to trial.

Ол
Олег

Какова процедура в гражданский иск?
Человек в результате противоправного поведения другого может получить облегчение от суда и возбудить гражданский иск против правонарушителя.
Гражданский иск участвуют две стороны. Каждая из этих сторон может состоять из одного или более лиц. Партии, который приносит гражданского иска в порядке принудительного исполнения частного права Истца. Сторона, против которой гражданский иск является Ответчиком.
В государственных судах, Истец начинается гражданского иска путем подачи жалобы в канцелярии суда. Этот шаг обычно выполняется адвокатом Истца.
В жалобе указывается на претензии истцов, которые, якобы, оправдать требовали милосердия.
Далее Ответчик должен быть надлежащим образом подается с копию жалобы и с повестки. В заседании суда заказ, полученный Истцом, который направляет Ответчику, чтобы ответить на жалобу. Ответчик обычно файлы ответ (заявление в ответ) . В ответ, на Ответчика может выполнить одно из следующих действий:
1. Заявить, что даже если факты, утверждается в жалобе, являются истинными, они не являются неправильно, что Ответчик не имеет обязанность платить или иным образом действовать. Это вопрос закона, который решается судьей в слух.
2. Отрицать истину фактам, указанным в жалобе. Это поднимает вопрос о том. Спор можно продолжать до суда.
3. Признаться, по фактам, но и внедряем другие факты, которые оправдания подсудимого от ответственности. Спор можно продолжать до суда.

Ив
Иван

гУГЛ тебе в помощь)