Евгений

Помогите пожалуйста перевести на русский без переводчика. Очень нужно!!!

The war in Iraq, following close on the heels of the devastating terrorist attacks of September 11, 2001,
have thrust U.S. foreign policy into the thick of the national political dialog. Within America’s two major political
parties, there is no longer the kind of bipartisan foreign policy consensus that characterized much of the Cold
War period. But experts suggest there are distinct tendencies within each party, and some which straddle party
lines. In an effort to help define the debate, here is a guide to the major foreign policy tendencies in the United
States Republican Party today.

Тимур Чик

Война в Ираке и последующие разрушительные террористические акты 11-ого сентября, втянули внешнюю политику США в вихрь национального политического диалога. Внутри двух крупнейших политических партий больше не царит атмосфера обоюдного согласия, которое было характерно для холодной войны. Но эксперты считают, что внутри каждой партии есть свои выраженные тенденции, а также те, кто занимают промежуточную позицию. Чтобы выделить именно эти дебаты, ниже над краткий экскурс международных политических тенденций США сегодня.