Александр

Несколько вопросов по английской грамматике и лексике

1 Translate the words given in brackets
Young people tried to get (за кулисы) to the dressing rooms to speak with the actress.
(in the wings)?

2 Fill in prepositions or adverbs
We passed (a) the door we came (b) box-office where the tickets are sold. <в учебнике, по видимому, забыли напечатать артикль "а" перед "box-office">
a - through, b - into?

3 The seats in the theater are bund (a) their numbers, but if you can`t do that an usher will show you to your seats.
a - ?

4 We wanted to go (a) wings to see the actors making up.
a - in?

5 What expression do we use if we want to say that we remember something very well?

Наталья М

1. За кулисы можно так behind the scenes, или behind the curtain, но второй вариант всё таки занавес
2. a - верно, b - to the
3. a- by
4. хз
5.I'll never forge; да и вообще по разному можно сказать же, тут на русском то попробуй конкретное выражение подобрать а они на английском еще хотят