Наталья Бронникова

переведите текст, составьте 5 вопросов к тексту.

A Good Lesson

Once a rich
English woman called Mrs Johnson decided to have a birthday party. She invited
a lot of guests and a singer. The singer was poor, but he had a very good voice.

The singer
got to Mrs Johnson’s house at exactly six o’clock as he had been asked to do, but
when he went in, he saw through a door that the dining-room was already full of
guests, who were sitting round a big table in the middle of the room. The guests
were eating, joking, laughing, and talking loudly. Mrs Johnson came out to him,
and he thought she was going to ask him to join them, when she said, «We’re
glad, sir, that you have come. You will be singing after dinner, I’ll call you
as soon as we’re ready to listen to you. Now will you go into the kitchen and
have dinner, too, please?» The singer was very angry, but said nothing. At
first he wanted to leave Mrs Johnson house at once, but then he changed his
mind and decided to stay and teach her and her rich guests a good lesson. When
the singer went into the kitchen, the servants were having dinner, too. He
joined them. After dinner, the singer thanked everybody and, «Well, now I’m
going to sing to you, my good friends.» And he sang them some beautiful songs. Soon
Mrs Johnson called the singer. «Well, sir, we’re ready.» «Ready?» asked the
singer. «What are you ready for?» «To listen to you,» said Mrs Johnson in an
angry voice. «Listen to me? But I have already sung, and I’m afraid I shan’t be
able to sing any more tonight.» «Where did you sing? » «In the kitchen. I
always sing for those I have dinner with.»

Мага Загиров

Who decided to have a birthday party?
Was the singer poor or rich?
The guests were eating, joking, laughing, and talking loudly, weren't they?
What room was already full of guests?
When did the singer thank everybody?

Тимур

Хороший УрокОднажды богатаяАнглийский женщина по имени миссис Джонсон решил, чтобы день рождения. Она пригласиламного гостей и певец. Певец был беден, но у него был очень хороший голос. Певицаполучил миссис Джонсон дома ровно в шесть часов, как ему было предложено сделать, нокогда он зашел, он увидел через дверь столовой была уже полнагости, которые сидели вокруг большого стола в центре комнаты. Гостиели, шутили, смеялись и громко разговаривая. Миссис Джонсон вышел к нему, и он подумал, что она собирается попросить его присоединиться к ним, когда она сказала : «Мырад, сэр, что вы пришли. Будет петь после ужина, я буду звать тебякак только мы готовы выслушать вас. Сейчас ты пойдешь на кухню иужин тоже, пожалуйста? » Певец был очень зол, но ничего не сказал. Всначала он хотел уехать, миссис Джонсон дом сразу, но потом он изменил своерешение остаться и научить ее и ее богатыми возможностями хороший урок. Когдапевец прошел в кухню, слуги обедали, тоже. Онк ним присоединился. После ужина певица поблагодарила всех, и «Ну, теперь ябуду петь для вас, мои хорошие друзья. » И он их пели красивые песни. СкороМиссис Джонсон назвал певца. «Хорошо, сэр, мы готовы» . «Готовы? » - спросилпевица. «На что ты готов ради? » «Слушаю вас» , - сказала миссис Джонсон всердитый голос. - Слышишь меня? Но я уже спел, и я боюсь, что не смогусможет больше петь сегодня вечером. » «Где вы выступаете? » «В кухне. Явсегда пою для тех, у меня ужин с.»