Николай Илюшкин

Помогите з английським ...Перевидите текст ...Буду благодарен ...

А. 1. Вы будете дома в воскресенье? 2. Куда вы пойдете в субботу ве4ером? 3. Он занимается ( у него уроки) только по вторникам и 4етвергам. 4. Он приходит сюда только по воскресеньям. 5. Вы пойдете на завод утром? –Да. - Кто остается дома с вашим сыном? – Моя сестра. 6. В котором часу вы обы4но приходите домой? – Я обы4но прихожу домой в 7 часов вечера. 7. Не обсуждайте этот вопрос сей4ас. Мы его обсудим в 4етверг утром. 8. Я знаю только английский язык, но я собираюсь изучать немецкий.
Б. Сколько времени продолжается ваш рабо4ий день? – Восемь часов. Что вы делаете в учреждении? – Я отвечаю на письма и телеграммы, читаю журналы, перевожу статьи из этих журналов и обсуждаю множество вопросов с нашими инженерами. Когда вы обычно заканчиваете работу? Я обычно заканчиваю работу в шесть. Вы живете далеко от вашего учреждения? – Нет, я живу рядом с ним и обычно хожу туда пешком. Вы знаете немецкий язык хорошо? - Я только изучаю немецкий. Когда у вас бывают уроки? Мы занимаемся ( у нас бывают уроки) в понедельник, среду и пятницу ве4ером. Сколько времени продолжается ваш урок? – Два часа. Что вы делаете дома? – Когда я прихожу домой, я обы4но 4итаю журналы и делаю уроки, иногда я пишу письма своим друзьям. Я получаю от них много писем и всегда отвечаю на них. Кто переводит статьи из иностранных журналов в вашем учреждении? – Товарищ Орлов. Он знает английский и французский. Как он знает эти языки? – Он знает их хорошо. Кто переводит письма с немецкого? - Я.
Упр. 11.
Моя сестра преподавательница. Она преподает английский язык. Мой приятель и я тоже изучаем англ. яз. , но многие студенты упорно работают над двумя иностранными языками. Мы всегда вовремя приходим на занятия и хорошо выполняем (делаем) домашние задания. Мы часто читаем английские газеты и журналы дома. Мне нравится 4итать англ. книги, и я много читаю. Мы занимаемся ( у нас бывают уроки) по понедельникам, средам, четвергам и пятницам. Мы делаем много упражнений в классе и иногда пишем диктанты. Мы читаем тексты, переводим их, отвечаем на вопросы и переводим русские предложения на английский. Часто после уроков мы идем домой вместе. Мы разговариваем по-английски и обсуждаем свою работу.

Денис Яньшин

A. 1. Will you be home on Sunday? 2. Where will you go on Saturday Saturday? 3. He is engaged (he has lessons) only on Tuesdays and Fridays. 4. He comes here only on Sundays. 5. Will you go to the factory in the morning? -Yes. - Who stays at home with your son? - My sister. 6. What time do you usually come home? - I usually come home at 7 o'clock in the evening. 7. Do not discuss this issue now. We will discuss it on Thursday 4th morning. 8. I know only English, but I am going to learn German.
B. How long is your working day? - Eight hours. What are you doing in the institution? - I answer letters and telegrams, read magazines, translate articles from these journals and discuss many issues with our engineers. When do you usually finish work? I usually finish work at six. Do you live far from your institution? - No, I live next to him and usually go there on foot. Do you know German well? - I only learn German. When do you have lessons? We are engaged (we have lessons) on Monday, Wednesday and Friday ve4erom. How long does your lesson last? - Two hours. What are you doing at home? - When I come home, I usually read magazines and do my homework, sometimes I write letters to my friends. I receive many letters from them and always reply to them. Who translates articles from foreign journals in your institution? - Comrade Orlov. He knows English and French. How does he know these languages? - He knows them well. Who translates letters from German?- I do.

My sister is a teacher. She teaches English. My friend and I also learn English. lang, but many students work hard on two foreign languages. We always come to class on time and do our homework well. We often read English newspapers and magazines at home. I like to read English. books, and I read a lot. We do (we have lessons) on Mondays, Wednesdays, Thursdays and Fridays. We do a lot of exercises in the classroom and sometimes write dictations. We read texts, translate them, answer questions and translate Russian sentences into English. Often after class we go home together. We speak English and discuss our work.

Юлия

а расплатишься натурой или как?

Павел Камышев

1,X, p. 107
A.1. Are you going to be at home on Sunday? 2. Where are you going on Saturday evening? 3. He only has lessons on Tuesdays and Thursdays, 4. He only comes here on Sundays. 5. Are you going to the factory in the morning? — Yes, I am. — Who is going to stay with your son? — My sister is. 6. What time do you usually come home? — I usually come home at seven in the evening. 7. Don’t discuss this question now. We are going to discuss it on Thursday morning. 8. I only know English but I am jgoing to learn German.
B.How long does your working day last? — It lasts eight jhours, — What do you do at your office? — I answer letters and telegrams, read magazines, translate articles from these magazines, and discuss a lot of questions with our engineers. — What time do you usually finish your work? — I usually finish my work at six. — Do you live far from your office? — No, I live near it and I usually walk there. — Do you know German well? — I am only learning German. — When do you have lessons? — We have lessons on Monday, Wednesday, and Friday evenings. — How long does your lesson last? — Two hours. — What do you do at home? — When I come home, I usually read magazines and do my homework. Sometimes I write letters to my friends. I receive many letters from them and I always answer them. — Who translates articles at your office? — Comrade Orlov does. He knows English and French. — How well does he know these languages? — He knows them well. — Who translates letters from German? — I do.
Ex. XI, p. 108
My sister is a teacher. She teaches English. My friend and I learn English, too, but many students work hard at two languages. We’re always in time for our lessons and do our homework well. We often read English newspapers and magazines at home. I like reading English books and I read a lot. We have lessons on Monday, Wednesday, Thursday and Friday. We do a lot of exercises in class and we sometimes have dictations. We read texts, translate them, answer questions, and translate sentences from Russian into English. We often walk home together after classes. We speak English and discuss our work.

Эл
Элхан

ходим в школу