Ирина Павлова

Перевод некоторых фраз с английского.

Перевожу документ для одной фирмы. Буду очень признательна, если поможете мне перевести следующее:

*"Would you like full
insurance? If you pay 300 NOK extra per day you will bring your excess, in case
of an accident or other damage to the car, down to 1500 NOK - which is the
lowest excess fee in Norway. It is not possible to remove the fee completely."

*"We need to freeze the total of the car rental
plus a 1000 NOK safety deposit..."

*"The safety
deposit will be used to pay for road tolls and gasoline, in case you chose not
to refuel the car before you return it."

Евгений Григорьев

The safetydeposit will be used to pay for road tolls and gasoline, in case you chose notto refuel the car before you return it."

Безопасныйдепозит используется для оплаты платных дорог и бензина, в случае если вы выбрали не
для заправки автомобиля, прежде чем вернуть его.

Это я вообще не поняла, но все слова знаю.... составить бы еще предложение правильно

"We need to freeze the total of the car rentalplus a 1000 NOK safety deposit..."

Мы должны заморозить общий прокат автомобилейплюс 1000 крон безопасного депозита

Would you like fullinsurance? If you pay 300 NOK extra per day you will bring your excess, in caseof an accident or other damage to the car, down to 1500 NOK - which is thelowest excess fee in Norway. It is not possible to remove the fee completely."

Вы хотите полное страхование? Если вы заплатите 300 крон за каждый день, вам привезут ваш избыток, в случаепроисшествия или повреждения автомобиля, вплоть до 1500 крон - низкий избыток комиссии в Норвегии. Невозможно удалить комиссии полностью