Андрей Шкилев

Люди, владеющие английским языком! Переведите пожалуйста точно... с помощью переводчика я и сама могу (( заранее спасибо!)

...Боже, дай мне разума и душевный покой - принять то, что я не в силах изменить. Мужества - изменить то, что могу. И мудрости - отличить одно от другого.

Александр

... God, grant me the serenity - to accept what I can not change. Courage - to change the things I can. And wisdom - to distinguish one from the other. И это совсем совсем "не" переводчик.. . поверьте мне.

Фа
Фарид

Ой, ну разве это не смешно?? ?
"Молитва о душевном покое" - это одно из известнейших произведений Рейнхольдa Нибурa, американского теолога. Его перевели на русский, а теперь вы хотите чтобы "знатоки" английского перевели вам назад на английский)) ) Вот оригинал:

God, give us grace to accept with serenity
the things that cannot be changed,
Courage to change the things
which should be changed,
and the Wisdom to distinguish
the one from the other.
Living one day at a time,
Enjoying one moment at a time,
Accepting hardship as a pathway to peace,
Taking, as Jesus did,
This sinful world as it is,
Not as I would have it,
Trusting that You will make all things right,
If I surrender to Your will,
So that I may be reasonably happy in this life,
And supremely happy with You forever in the next.
Amen.

Как говорится, почувствуйте разницу!

Денис

God, grant me the serenity - to accept what I can not change. Courage - to change the things I can. And wisdom - to distinguish one from the other.