Ек
Екатерина

Помогите перевести понятно на английский

Авторы сказали, что во время охоты на зверей нам придется проводить расследование и собирать улики, чтобы определить, с каким конкретно зверем мы имеем дело.
Но зачем тогда авторы вернули возможность пить эликсиры прямо в бою, как в первой серии? Ведь по логике расследование нужно для того, чтобы точно узнать, с кем нам предстоит встретиться и заранее выпить нужный эликсир.

Александр Сам

Ответ Сабира _почти_ правилен, но кое-что все-таки надо уточнить. Например, вместо переходного глагола told нужно было употребить непереходный said. Есть и другие мелкие неточности. Более правильным будет такой перевод:

The authors said that while hunting the beast, we would have to conduct an investigation and collect evidence in order to determine the exact kind of animal we are dealing with. But if so, then why did the authors brought back the opportunity to drink elixirs right in the course of the battle, just as in the first episode? Indeed, logically the goal of the investigation is to learn exactly who we are going to encounter, and drink the right elixir in advance.

Бекболсун Чоноев

The authors told that during the animal hunting time, we'll have to investigate and take all the evidences to determine exactly that kind of animal we deal with. But why the authors brought the opportunity back to drink the elixirs right in the fight time, as it used to be in the first series? In the logic of investigation, we'll have to know exactly with whom we're going to meet to drink the elixir we need in advance.