Оксана Машкова

Ребят, помогите перевести текст с англ на русский

The oral cavity is part of/at the human body. Since the inception of the NHS there has been an unmistakable tendency for/off dentistry to become marginalized from/out the rest of medicine. The very significant primary care function which the dental profession provides is at last becoming more fully appreciated. In looking for/after this part of the body, dentist use exactly the same tools as their medical colleagues. Pri¬mary care to the oral cavity carries a contribution from/to the patient. A patient with an ulcer in his tongue can seek advice and treatment from his medical practitioner and receive this free of/at charge. If that same patient comes to his dental practitioner he will be charged. Before dentists at/on this time lay the enormous tasks of treating a huge amount of dental diseases. Now the practice of/in dentistry is already changing. Their recruitment and training is now almost exactly the same as/ in the medical practitioner. Dental undergraduates are spending more time on «core» courses with medical students and are graduating from/after 5 years with a comparable qualification.

Любасик Болдинова

Отредактируешь сам.

Полость рта является частью / в организме человека. С момента создания в NHS имело безошибочно тенденция / выкл стоматология, чтобы стать в стороне от / из остальной медицине. Очень важной функцией первичная медико которая предоставляет стоматологические профессия наконец становится более полной мере оценили. В поисках / после этой части тела, стоматолог использовать одни и те же инструменты, что их медицинских коллег. Pri¬mary ухода в ротовую полость несет вклад от / к пациенту. Пациент с язвой в его языке можно обратиться за консультацией и лечением от его врача и получить это бесплатно / на плату. Если тот же пациент приходит к его стоматологом ему будет предъявлено обвинение. Перед стоматологов в / на этот раз заложить огромные задачи лечения огромное количество стоматологических заболеваний. Теперь практика / в стоматологии уже меняется. Их набор и обучение теперь почти точно так же, как / в практикующего врача. Стоматологические студенты тратят больше времени на «основных» курсов с студентов-медиков и окончания / после 5 лет с сопоставимым квалификации.

Евгений Адамов

Гугл переводчик