Кристина Минеева

помогите перевести с русского на англ.!!! ( не через переводчик)

Летом я живу у бабушке в деревне. Я помогаю Ей в огороде и по хозяйству. Летом я хожу в лес за грибами или за ягодами. Мнеочень нравиться лм жить у бабушки
Почти всю зиму я живу в Москве, но в зимние каникулы я живу у тети и дяди в Санкт-Петербурге. Там мы каждый день ходим с ними гулять. Они мне рассказыват о достопримечательностях Санкт-Петербурга. Мне очень нравиться жить на зимних каникулах у тети и дяди

Dursun Can Selcuk

I spend summer with my grandmother, who lives in a country. I help her to look after the plants in a backyard and the household. During summer I like picking berries and mushrooms in the forest. I love living with my grandmother during summer.
Most of winter I live in Moscow, but my winter holidays I spend with my aunt and uncle in St.Petersburg. We go for a walk every day. They talk to me about various points of interest in St. Petersburg. I love spending winter holidays with my aunt and uncle.

Тупее текста не бывает наверное, Удачи тебе

Иринка

In the summer I usually live with my grandmother in her house in the village. I help her around the house and in the garden. I often go to the forest for mushrooms and berries . I very like to spend summer with my grandmother.
In the winter I live in Moscow, but the winter holidays I spend with my aunt and uncle in St. Petersburg. Every day they take me for a walk. They tell me about the different points of interest of St. Petersburg. I really like to spend the winter holidays with my aunt and uncle