Назира Дуйшенбиева

Помогите, пожалуйста, перевести текст.

SALES PROMOTION

Sales promotion covers a wide range
of activities aimed at increasing sales of a new product by a sales campaign
that encourages customers to buy a particular product. So, the objective of most
sales promotion efforts is to sell more of the product, both during and after
the promotional period. The idea is that if the consumer can be persuaded to
try the product, he or she may continue to use it. Sales promotion is often thought of
as being the same as advertising. Although the objectives of promotion and
adver­tising are the same, namely, to persuade the consumer to buy, there are
differences in the way they are practiced. Sales pro­motion often takes the
form of an incentive, e.g. a free sam­ple or a special offer, or
"buy two and get one free".

pe
petrovalv

СТИМУЛИРОВАНИЕ СБЫТАСтимулирование сбыта охватывает широкий спектрмероприятий, направленных на увеличение продаж нового продукта по продажам кампаниичто стимулирует клиентов покупать конкретный продукт. Итак, цель большинствастимулирование сбыта усилий, чтобы продать больше продукта, во время и послепериод акции. Идея заключается в том, что если потребитель может быть убежден, чтопопробуйте продукт, он или она может продолжать использовать его. Стимулирование сбыта часто думал окак же, как реклама. Хотя цели продвижения иреклама же, а именно, убедить потребителя купить, естьразличия в том, как они практикуются. Стимулирование сбыта часто принимаетформа стимул, например. бесплатный образец или специальное предложение, или"купи два и получи один бесплатно".