Овик Тадевосян

Помогите пожалуйста, кто хорошо знает английский язык. Заранее спасибо))

What is macroeconomics?

What is the concern of microeconomics?

What kinds of problems are solved within macro/microeconomics?

What is the key worlds of macro and microeconomics?

What is the economist"s task at the level of applied economics?

What is the job of economists employmed by large corporations?

What economic goals are widely accepted?

What does full employment/economic growth/ price stability/equitable distribution of income imply?

What is positive is?

What is normative economics?

At what level of economics are value judhements involved?

what does disagreement among economists arise?

what is true relationship between facts and theory?

Мне нужно ответить на эти вопросы, а не их перевод

Рунов Серёга

Что такое Макроэкономика? Что касается микроэкономики? Какого рода
проблемы решаются в рамках макро/Микроэкономика? Что является ключом
миров-макро-и Микроэкономика? Что такое экономист"s задачи на уровне
прикладной экономики? На какую работу экономистов employmed крупными
корпорациями? Какие экономические цели широко приняты? Что такое полная
занятость/экономического роста/ цена.