Ма
Машулька

И кто говорил что ИГИЛ не страшен России ? ( внизу)

slamic State Grooms Chechen Fighters Against Putin

By Michael Winfrey

Oct 9, 2014 6:04 PM GMT+0400

69 Comments

Email

Print

Facebook

Twitter

Google+

LinkedIn

Save

Photographer: AP Photo/militant social media account via AP video

Islamic State Commander Omar al-Shishani, center, is seen in this video image dated... Read More

When the Islamic State commander known as “Omar the Chechen” called
to tell his father they’d routed the Iraqi army and taken the city of
Mosul, he added a stark message: Russia would be next. “He said ‘don’t worry dad, I’ll come home and show the Russians,’” Temur Batirashvili said from his home in Georgia’s
Pankisi Gorge, on the border with the Russian region of Chechnya. “I
have many thousands following me now and I’ll get more. We’ll have our
revenge against Russia.”

текст на англ. , но думаю нормальному человеку понять пару фраз не сложно.

http://www.bloomberg.com/news/2014-10-08/how-islamic-state-grooms-chechen-fighters-against-putin.html