Сергей Илюхин

Помогите перевести текст с википедии.

The Ryongchŏn disaster was a train disaster that occurred in the town of Ryongchŏn, North Korea, near the border with the People's Republic of China on April 22, 2004, at 39 58' 58.60"N 124 27' 32.18"E.The disaster occurred when flammable cargo exploded at Ryongchon Station at around 13:00 local time (04:00 GMT). The news was released by South Korean media outlets, which reported that up to 3,000 people had been killed or injured in the blast and subsequent fires.[1] The North Korean government declared a state of emergency in the region, but little information about the accident has been made public by the North Korean government. Shortly after the accident the North Korean government cut telephone lines to the rest of the world (an action correspondents attributed either to a desire to inhibit foreign reporting or to prevent their own population from learning news about the accident)

главное красиво а не через гугл переводчик.

Иван

на станции Йончхон в КНДР взорвался поезд с сирийцами
В результате
взрыва поезда в Северной Корее 22 апреля погибли несколько сирийских специалистов, сообщает World Tribune со ссылкой на японскую Sankei Shimbun.
По данным источника японской газеты, сирийцы сопровождали "большое
количество оборудования" и после взрыва на место происшествия прибыли
северокорейские спецслужбы, которые вынесли их останки.
Позднее тела десяти человек были доставлены самолетом в Дамаск,