Дмитрий

перепишите следующие предложения и переведите их

обращая внимания на особенности перевода на русский язык определений, выраженных именем существительным 1.Bradford is the commercial centre of the wool trade.2. Northern and Western England is a coal, metal-processing and textile area .3.The largest coal and iron fields in Britain are in the Midlands .4 There are many pig and poultry farms in all parts of Britain

Татьяна Кузьмина

ВЕРОНИКА! А мне нужно огород вскопать! приезжай, а я тебе переведу...