Николай Носков

Present perfect или present perfect continuous?

In fact,he has been buying a new pet snake,but he hasn't been telling his mother yet. Или In fact,he just bought a new pet snake,but he hasn'told his mother yet?

Ал
Александр

He has just bought a new pet snake but hasn't told his mother yet. (Present Perfect)
купил, не сказал.
Continuous то зачем? Он ведь делает акцент на процесс, длящееся действие. А у вас дело сделано - змея приобретена))