Тома Калимулина

поршенко пообещал недопустить превращения украины в банановую республику.. во что свин превратит укропию?!

как бы вы оценили ее превращение сегодняшнего дня?!

Андрей Любчук

В логово нацистов.

Артур Давлетшин

Если его не остановить, то попытается превратить в выжженную пустыню, какая остаётся после добычи сланцевого газа.

Екатерина Сайганова

А чё, на Украине бананы растут?

Янина Полякова

Тогда в шоколадную республику же. Банан же бывает в шоколаде.

Дмитрий Хрюстов

ЭТО ЗАВИСИТ ОТ ВЫСОКОДУХОВНЫХ ...тут автоперевод нужен.. .и это про другое государство, но и для всех ответ.. .http://www.ascendedmasteranswers.com/world-issues/changing-society/866-are-violent-revolutions-and-protests-necessary Are violent revolutions and protests necessary? ..The question in any nation is simply this: “Is there a sufficient number of people who have reached a level of Christ consciousness where they can hold the spiritual balance for the nation to make a peaceful transition into a new phase?” If that is the case, than a nation both can and will transition peacefully. If that is not the case, then anger and violence will most often be necessary for those who are in a position to bring changes, to recognize that the old ways have outlived their time and it is necessary to bring true reforms.

As we have said, there is always an established elite that wants to hold on to its privileges as long as possible. It is a question of what it takes for this elite to accept that change is necessary, or whether it is even necessary to overthrow the elite through a violent revolution. Again, we never recommend this and we, of course, ask our students to hold the vision that this will not be necessary, but truly you can only hold the spiritual balance by striving to raise your own consciousness to a certain level of Christhood. Thus, this is always the approach we recommend for those students who recognize our existence.