Лариса Коршунова

Примеры не полного согласия с человеком в английском языке. СРОЧНО!! ! Заранее спасибо.

Дмитрий Котов

В каждой шутке есть доля шутки. Нижеприведённая таблица сопоставлений - шуточная. Но шутка этой шутки в том, что шутки тут, на самом деле, мало 🙂 Они на самом деле так мыслят
Что британцы говорятЧто они подразумеваютКак их понимаютI hear what you sayI disagree and do not want to discuss it furtherHe accepts my point of viewThat's not badThat's goodThat's poorThat is a very brave proposalYou are insaneHe thinks I have courageQuite goodA bit disappointingQuite goodI would suggest...Do it or be prepared to justify yourselfThink about the idea, but do what you likeOh, incidentally/ by the wayThe primary purpose of our discussion is...That is not very importantI was a bit disappointed thatI am annoyed thatIt doesn't really matterVery interestingThat is clearly nonsenseThey are impressedI'll bear it in mindI've forgotten it alreadyThey will probably do itI'm sure it's my faultIt's your faultWhy do they think it was their fault?You must come for dinnerIt's not an invitation. I'm just being politeI will get an invitation soonI almost agreeI don't agree at allHe's not far from agreementI only have a few minor commentsPlease re-write completelyHe has found a few typosCould we consider some other optionsI don't like your ideaThey have not yet decided