Анюта Казеннова

пожалуйста помогите перевести, НЕ в онлайн переводчике. ( они не умеют переводит)

надо перевести на русский язык, онлайн переводчики не умеют переводить)
1 information to be computered is stored usually oin registers - units of hardware.

2An instruction having been transmitted to the instruction decoder, the control generator senses this interpretation..

3 The more effecient telecommunications networks, the nighter the level of development of a country.

4 If we were to extend and upgrade the original network, we should replace manual by automatic exchange.

5 It is in industrial technology and scientific development that electronic devices contributed greatly.

Лона

А бумажные словари вам на что?)