Оксана Костина

Помогите пожалуйста перевести! ! P.S не переводчиком

1.The England's coastline is very broken and that is why there are very many bays and harbors there. 2. English belongs to the Germanic branch of the Into-European family of the languages. 3. There are many places of interest in London ; one of them is Trafalgar Square with Nelson's monument. 4. The sea enters deeply into the land and has a great influence on the country's climate.

Al
Almaz

Сама почему не учишься?

Alexey

Береговая линия очень изрезана (извилистая) , вот почему здесь много заливов и гаваней. Английский относится к германской группе индо-европейских языков. В Англии много достопримечательностей, одной из них явл-ся Трафальгарская площадь с колонной Нельсона. Море вторгается глубоко в побережье и оказывает большое влияние на климат страны.