Nina Rudnaya

Переведите, пожалуйста, английский текст из игры. Он небольшой. Благодарю.

Resistances
When your character gets hit by magic, there is 1 - 30/(30 + Resistance + LuckEffect) chance of reducing damage on each 'dice drop'. Here's what happens:
Dice is dropped. If you are unlucky, you get full 100% damage.
If you are lucky, dice is dropped again. If you are unlucky this time, you get 1/2 (50%) damage.
If you are lucky, dice is dropped again. If you are unlucky this time, you get 1/4 (25%) damage.
If you are lucky, dice is dropped again. If you are unlucky this time, you get 1/8 (12.5%) damage.
If you are lucky, you get 1/16 (6.25%) damage.

To put it simple, I've calculated average damage for some values of resistance (with LuckEffect added to it): 0 100%
20 75%
40 60%
60 50%
100 39%
150 31%
200 26%
300 20%

When you hit enemy, he has the same chances to reduce damage, except he doesn't have bonus from Luck statistic. So, the chance is 1 - 30/(30 + Resistance). Unlike you, monsters can also have resistance to physical damage.

Сергей Стадник

вы знаете, это переводчик гугла вполне неплохо возьмет, тут простой текст расчета магического урона исходя из вашего сопротивления. приведена формула расчета, потом идет пример словами, потом он же сводной таблицей.
последний абзац - монстры тоже имеют шанс уклониться от урона по формуле, но в отличие от вас еще уклоняются и от физического удара