Татьяна Стукан

Пожалуйста помогите, это срочно, сама не умею такое делать, не получается

Поставьте вопросы к выделенным словам.
1. There are two computers in the office. 2. This is a new printer.
3. It is three miles to the shop. 4. There is a mistake in the text.
5. They are famous detectives. 6. It’s Mary’s book. 7. It’s Sunday
today. 8. He is in Paris now. 9. Mr. Parker is my teacher. 10. He
is a lawyer. 11. This is an important question. 12. They are
artists. 13. Marina is a secretary. 14. Henry is twenty years old.
15. This is a colour printer

Лариса Близнякова

Are there two computers in the office? 2. Is this a new printer?
3. Is it three miles to the shop? 4. Is there a mistake in the text?
5. Are they famous detectives& 6. Is it Mary’s book? 7. Is it Sunday
today? 8. Is he in Paris now? 9. Is Mr. Parker your teacher. 10. Is He
a lawyer?. 11. Is this an important question?. 12. Are
they artists. 13. Is Marina a secretary? 14. How old is Henry?.
15. Is this a colour printer?

Запомни, при вопросительном предложении все артикли ставятся впереди!

Alex Badan

Какие из этих слов выделенные?

Ольга Петрова

чивооооо?