Екатерина Рублёва

помогите перевести пожалуйста, схожу с ума

CONCLUSION A price ceiling or price floor prevents market adjustment in which competition among buyers and sellers bids the price upward or downward to the equilibrium price.

For scalping to occur, must the original ticket price be legally set by a price
floor, at the equilibrium price, or by a price ceiling?

это предложения из экономического текста только словарь и переводчики не помогут нужна помощь человека знающего, остальные идите дальше

Ев
Евгения

специально обясняю нужно зайти в яндекс хоть знаешь чё такое? и набераешь переводчик и всё вводишь это предложение