Адилет Султанов

Срочно нужна помощь! Помогите перевести маленький английский экономический текст, гугл не справляется и я тоже (

Месяц назад я стал первокурсником, и к сожалению знания английского, которые я получил в школе не могут помочь мне в этом задании (((

• This change in internal systems to increase the chance of innovation reflects a better
understanding of the process being neither entirely based on technology push or
market pull of ideas but an iterative process which engages people with skills in
technology, marketing and business economics in driving innovation up the value
chain.

• A number of models for pursuing innovation have been developed and adopted over
time. Some have focused on increasing investment in R&D to drive innovation by
technology, others have focused on challenging those developing technologies to
deliver market solutions. Current good practice combines investment in both the knowledge generation and knowledge utilisation sides of the equation and through an iterative process delivers innovations.

• Choices exist where public resources are channelled to various components of an
innovation system. Options include, on the one hand, strengthening knowledge
creation and, on the other hand, increasing demand for innovation, or a combination
of the two. In addition, resources can be allocated to strengthen the links between the
components by putting soft infrastructure in place to support the activities in the
innovation system.

Аслан Кушхабиев

Данное изменение во внутренних системах дает шанс инновациям на лучшее понимание этого процесса, основываясь не только на технологическом рывке (толчке) или идеях спроса/сбыта, но и на итеративном процессе, который привлекает людей с навыками в сферах технологий, маркетинга и бизнес-экономике в продвижение инноваций вверх по цепочке наращивания (увеличения) стоимости (товара) .

Огромное количество моделей для продолжения политики инновации были разработаны и со временем должны быть приняты. Некоторые из них сфокусированны на увеличении инвестиций в сферу исследовательских разработок (R and D), влияющих на инновацию с помощью технологий, другие сосредоточены на привлечении тех развитых технологий, что могли бы помочь в решении проблем рынка сбыта.