Поплаухин Валерий

Поставьте общий и специальные вопросы к следующему предложению, указав видовременную форму глагола

The monument of Yury Dolgoruky, the founder of Moscow, stands opposite the Moscow City House of Officers.

Я вообще то всю контрольную сделала, и это задание тоже, просто в правильности сомневаюсь!!! !
Вот пожалуйста

Does the monument of Yury Dolgoruky the founder of Moscow stand opposite the Moscow City House of Officers?
Where stands the monument of Yury Dolgoruky the founder of Moscow?
Whose the monument stands opposite the Moscow City House of Officers?
How long there is a monument of the founder of Moscow Yury Doldoruky?
Время настоящее простое!

А если ты, Всеволод леготькин, нихера не знаешь, то и не пиши тут!

не ну че никто не знает чтоли?

Надежда Астафьева

Время - Present Simple

Does the monument of Yury Dolgoruky the founder of Moscow stand opposite the Moscow City House of Officers?
Where does the monument of Yury Dolgoruky the founder of Moscow stand?
Whose monument stands opposite the Moscow City House of Officers?
Why does the monument of Yury Dolgoruky the founder of Moscow stand opposite the Moscow City House of Officers?

Анна Рыжкова

Щазз, блякажу форму, нихера не учит и ходит побирается!