Shahzoda

Помогите пожалуйста с контрольной по английскому! Определите видо-временные формы глаголов, и укажите их инфинитив 1) H

определите видо-временные формы глаголов, и укажите их инфинитив

1) He has just returned from a business trip to India.

2) She always borrows from me and never remembers to pay me back.

3)He made no reply.

Светлана Агапова

1) has returned - Present Perfect (to return)
2) borrows; remembers - Present Simple (to borrow; to remember)
3) made - Past Simple (to make)

Азад Гейдаров

эээм... а куда смотреть-то?