Наталья Алешкина

Помогите перевести текст на английский. Как написать правильно???

Если человека обижают, обзывают или не заботятся о нём, он может воспользоваться услугами людей, которые помогут дать ему безопасность.
Это очень важное право . Потому что если люди нарушают это право, значит они нарушают и право на жизнь . Сейчас существует много организаций которые продвигают уважение прав человека тем самым укрепляют человеческую безопасность и создают условия где человек будет иметь свободу от страха.

Александр Карпачев

If a person is offended, miscalled or not cared about, he can use the services of people who can provide security for him.
It's an important right. Because if people violate this right, they violate the right to life as well. Now there are many organizations which promote respect for the human rights by which they consolidate the human security and create conditions where a person will be free of fear.

Геннадий Ветров

If a person is hurt, name-calling or do not care about him, he can use the services of people who can help to give him security.
This is a very important right. Because if people violate this right, then they violate the right to life. Now there are many organizations that promote respect for human rights that reinforce human security and create conditions where people will be free from fear.

Руслан Галиев

If a person is hurt, name-calling or do not care about him, he can use the services of people who can help to give him security.
This is a very important right. Because if people violate this right, then they violate the right to life. Now there are many organizations that promote respect for human rights that reinforce human security and create conditions where people will be free from fear.