Елена Коцеруба

перевод текста с английского

In an open economy, that is an economy having contacts with other countries, we consider imports to be a leakage from the circular flow since they provide a demand for goods produced abroad.
Demand for exports is determined by conditions in foreign economies and some economists do not believe that exports depends on domestic income. However, there exists a relationship between exports and domestic aggregate demand.
Imports from other countries may be raw materials for domestic production or goods for direct consumption by households, such as a Japanese television set or a bottle of French wine. We expect demand for imports to rise when domestic income and output rise.

Юлия Мацнева

В гугле переведи. Хотябы смысл поймёшь, врятли кто то правильно и чётко переведёт на этом сайте

Елена Дудина

Вы в поисковике наберите-переводчик google.Там надо будет ввести текст и вам все переведется. И это будет 100% результат.