Ольга Шапочкина

Здравствуйте! помогите пожалуйста с составлением вопросов на английском языке. очень нужно!

1) ...his brother study at school or at the Institute? (Do, is, does, --)
2) ...your sister work? (Does,Do,Did,Is)
3) Do you know ...at the next session? (who is the speaker, who the speaker is, the speaker)

сама я думаю что в 1 и 2 - does, а в 3 - who is the speaker. Но я не уверена. . подскажите пожалуйста)

Ка
Катя

1 does
2 did
3 who is the speaker,

Cristaldelic Cristaldelic

Правильно так:
1) Does his brother study at school or at the Institute?
2) Does your sister work? Но тут можно и Did, если в прошлом
3) Do you know who the speaker is at the next session?
и больше никого не слушай