Mariya Petrova

Здравствуйте, вчера нажала перезагрузить компьютер, загрузка идет, потомрезкосиний экран

я попробовала безопасный режим, не входит, тоже перезагрузка, вот что выписала с экрана

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.
UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME
If this is the firs time you’ve seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:
Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates youmight need.
If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.If you need to use safe Mode to remove or disable components, restart your computer, press f8 to select Advanced startup options, and then select safe mode.
Technical information:
*** STOP: (0x86159030, 0x00000000, 0x00000000)

Вероника Терехина

Экран смерти. Винду нужно переустанавливать. Или может проблема где-то.

Алексей Поляруш

выполни загрузку с последней работоспособной конфигурацией.... нарушен код ядра

Светлана Матюсова

что то повреждено или слетело, драйвер какой нибудь... найти что это можно, но надо иметь навыки. проще винду НОРМАЛЬНУЮ по новой поставить и драйвера .