Друг

Как по английски озвучивается (читается) вот этот значок " @ "?! Dog ?

Ответы
La Testa

The at sign, @, is normally read aloud as "at"; it is also commonly called the at symbol or commercial at. In contemporary use, it is most commonly used in email addresses and social media platform "handles".

Друг

Пасиб)

Константин

Читается как at, раньше и замещал этот предлог

Друг

Спасибо

Тыдыщ Ч

at

Друг

Правда?

Тыдыщ Ч

Да. По крайней мере, в имейлах именно так произносится

Друг

Спасибо

Тыдыщ Ч

Officially, this symbol is called commercial at. Unofficially, most people seem to refer to it as the at sign or just at. Recently, there has also been a movement to call it the atmark. There are also numerous nicknames for it, including snail, curl, strudel, whorl, and whirlpool.

Друг

Ого!!!