Татьяна

переведите текст пожалуйста. только правильно ((

The Maori Wars
The Maoris, the aboriginal Polynesian inhabitants of New Zealand, have struggled long and hard to preserve their land and their culture. This struggle began after they had lost sovereighty to Britain in 1840 in exchange for guarantees that they would be allowed to have their own land. As it happened in other colonies, they were deceived. So the Maoris began to fight against the British.
The Maori Wars, as theyare called in history books, showed the fighting skill and heroism of the Maoris. But they were defeated by superior British forces. Thousands of Maoris died by the hands of the Redcoats, as the British soldiers were called. In the end, however, the colonizers had to recognize some of the Maoris economic and political rights. They were given lands in the centre of North Island, of coursenot the best lands, and only one fourth of what the Maoris had a hundred years ago.

Николай

Маори войны
Маори, коренного полинезийских жителей Новой Зеландии, боролись долго и трудно сохранить свою землю и свою культуру. Эта борьба началась после того, как они потеряли sovereighty в Великобритании в 1840 году в обмен на гарантии, что им будет позволено иметь свои собственные земли. Как это происходило и в других колониях, они были обмануты. Таким образом, маори начали борьбу против англичан.
Маори войн, как их называют в учебниках истории, показали, боевое мастерство и героизм маори. Но они потерпели поражение от превосходные британские войска. Тысячи маори погибли от рук красных пальто, как британские солдаты называли. В конце концов, однако, колонизаторы вынуждены были признать некоторые маори, экономические и политические права. Им были даны земли в центре Северного острова, конечно, не лучшие земли, и только четверть из того, что маори были сто лет назад.