Ма
Мария

Переведите текст) Пожалуйста)

We go to church Of the Saturday night before Easter and at midnight the priest says Christ is risen and the people answer He is risen indeed. On Sunday we eat our Easter meal all together hear the church or at home with guests. Traditional Easter presents in our country are kuliches paskhas and Easter eggs. We usually colour our Easter eggs red. This colour symbolizes the blood of Jesus. We give presents to everybody family friends godchildren godparents and strangers. We have a lot of Easter games. One of them is the Easter egg hunt. Children love this game.

Владимир Мальцев

Мы ходим в церковь в субботу перед Пасхой и в полночь священник говорит, что Христос воскрес, и отвечал народ воистину воскрес. В воскресенье нас есть наша Пасха обеда все вместе слышать в церкви, или дома с гостями. Традиционные пасхальные подарки в нашей стране являются kuliches куличей и пасхальных яиц. Мы, как правило, цвет наших пасхальных яиц красный. Этот цвет символизирует кровь Иисуса. Мы дарить подарки, чтобы все семьи, друзей, крестных и крестников незнакомых людей. У нас много пасхальные игры. Одним из них является пасхальное яйцо охотиться. Дети любят эту игру.