Юлия

Помогите исправить ошибки - английский.

Я расскажу вам про своего одноклассника, который является мне другом. Он высокого роста и худощав. Раньше он занимался боксом, а сейчас занимается на турниках. Так же он любит играть в компьютерные игры. Но у него есть ряд недостатков. Он не любит ходить на вечеринки. Иногда он бывает, эгоистичен, а иногда не дружит с учёбой. Но больше всё-таки хороших качеств. В общем, он не плохой друг и товарищ. Этот человек всегда поддержит и поможет в трудную минуту. Мой друг очень любит веселить друзей, с ним интересно и весело проводить время. С ним мы познакомились ещё в детстве и с тех пор не переставали дружить.
Перевод:
I'll tell you about a classmate, who is my friend. He is tall and thin. Before, he used to box, and is now engaged on the bar. He also likes to play computer games. But it does have some disadvantages. He does not like going to parties. Sometimes it happens, selfish, and sometimes not on friendly terms with their studies. But more still good qualities. In general, it is not a bad friend and comrade. This man will always support and help in difficult times. My friend loves to entertain friends with him is interesting and fun. With him, we met as a child and has not since ceased to be friends.
Нужно как можно ближе к грамматически правильному тексту.

Светлана

I'm going to tell you (я бы такую форму сказала) about my classmate, who is my friend. He is tall and thin.
He used to box earlier and now he goes in for bars. He also likes playing computer games.
But he has some disadvantages. He doesn't like going to party.
Sometimes he can be selfish, and sometimes he has problems with his study.
But still there's more good qualities.
In general, he is not a bad friend and comrade.
Можно и так, но я бы сказала в настоящем времени He always supports and helps in difficult times. My friend likes to entertain friends. It's interesting and funny to spend time with him. We met each other as we were children and haven't stopped being friends since that time.