Евгений Ильянов

Помогите перевести текст с латинского на русский

Multos annos Oedĭpus Thebis omnium consensū felicĭter regnavisse dicĭtur, cum vehemens pestilentia in urbe orta est. Multi cives gravi quodam morbo affecti subĭtā morte exstincti sunt. Nullum huius mali remedium invenīri posse videbātur. Tum Oedĭpus oracŭlum Apollĭnis consulĕre consilium cepisse narrātur legatumque Delphas misisse numen dei percontātum. Oracŭlum Delphĭcum ab Oedĭpo consultum respondit causam illīus casūs esse interfectōrem Laii regis, qui in urbe manēret; necesse eum urbe expelli, ut urbs hāc macŭlā purgarētur. Responso oracŭli accepto Oedĭpus omnem opĕram dedisse dicebātur, ut malefactōrem requirĕret requisitumque urbe expellĕret. Ităque interfectōrem statim devōvit nesciens se hunc virum esse et se, igĭtur, ipsum devovisse. Ne suspicāri quidem potĕrat se regis interfectōrem esse, quia rex Thebanōrum non ab uno viro, sed a grege magno latrōnum occīsus esse tradebātur.
Sed brevi tempŏre horribĭlem veritātem compĕrit. Nam senex ille, qui iter faciens in trivio ab Oedĭpo occīsus erat, ipse Laius rex Thebanōrum et Oedĭpi pater fuit. Ita Oedĭpus intellexit se contra suam voluntātem manū suā patrem occidisse, matrem autem suam in matrimonium duxisse.
Intolerabĭli dolōre anĭmi affectus ipse sibi ocūlos eruisse narrātur, ne hunc mundum, quem scelĕre suo maculavĕrat, aspicĕre posset, et cum Antigŏnā filiā domum suam urbemque relīquit.

Вероника Калашникова

На протяжении многих лет, Эдип в Фивах единогласно regnavisse говорит, к счастью, с тяжелым разразилась эпидемия в городе. Многие граждан, пострадавших отвнезапной смерти, серьезного заболевания в определенной уничтожены. Нет, мы, казалось, были в состоянии выяснить, лекарство от этого зла . Тогда Эдип обратиться к оракулу Аполлона в Дельфах и планирую рассказатьлейтенант послал божество следователь. Дельфийский совет оракула из Эдип привести его дела ответил, убийца Laii короля, который жил в городе, он должен быть изгнан из города, что город местом пороки очистки. Ответ получен Эдипа оракул посвятил все сказал, как преступники искали requisitumque городской езды. Таким образом, зная, что этот человек является убийцей сразу посвятить себя и, следовательно, очень предан . Вы не должны быть в состоянии подозреватьSlayers самого царя, потому что царь Фив, а не от одного человека кчеловеку, но он был предан, что он был убитграбитель, с большим стадом.
Но в течение короткого временистрашная правда, что . Для старого человека, который ехал по улице от Эдип был убит, он был отцом Лай, царь Фив, Эдип . Таким образом, Эдип убил своего отца, с его стороны против собственной будет означать, что он будет, но его мать привела его в брак.
Боль становится невыносимой для себя глубокую привязанность в глазах eruisse связаны, а не к миру, которым грех его maculavĕrat он мог видеть, и с сыновьями в доме Антигон и город свой​​отдых.