Максим Новицкий

помогите пожалуйста по английскому !!!как это перевести правильно !!!только не онлайн переводчик

Традиция дарения зародилась еще в древние времена. Люди дарили друг другу ценные вещи с целью произвести о себе хорошее впечатление, а также выразить свое доверие и почтение. Но у каждого народа имеются собственные представления о том, каким должен быть хороший подарок. В японской культуре дарение является видом искусства, которое выражает чувства дружбы, уважения и благодарности. Огромное значение имеет церемония подношения подарка: он должен находиться в подарочной коробке или завернут в бумагу высокого качества.

Юлия

The tradition of gift giving originated in ancient times. People give each other valuable things with the aim to make a good impression, as well as to express their trust and respect. But every nation has its own ideas about what should be a good gift. In Japanese culture, the gift is the kind of art that expresses the feelings of friendship, respect and gratitude. The ceremony of offering a gift has great importance: it should be in a gift box or wrapped in high quality paper.

Алексей Тарасов

Gifts making tradition appeared in earlier times. People gave precious things to each other to make good impression and express their respect and belief. But every nation has their own understanding of good gifts. In japan culture gifts making is an art which expresses friendship, respect and gratitude. Even the ceremony of giving the present itself is of great importance: the present should be in special box or wrap of high quality.