Лёшка Иванов

Письмо на английском. Можете проверить, правильно ли всё написано?

Можете исправить ошибки, пожаалуйста... .

Dear Anna,

How are you? How do you spend your vacation? My sister Kate and I are in a country cottage in a fascinating place on the lake now . Here we will be until the end of July.

I spend a great time. Recently we found a wonderful meadow with beautiful flowers. Now we often go there to sunbathe and enjoy the flowers and butterflies flying around them. Meadow is located near Emerald Lake and every day we swim there. Evening Kate and I spent at home. We usually cook something very tasty for dinner. For example, yesterday we cook a delicious fish pie! It was wonderful!

Can you come to us for a week? It would be great! I really miss you.

Now we are going to watch a film. I hope you will accept my invitation. I look forward to your answer.

Best wishes,
Nastya

Дорогая Анна,

Как ты поживаешь? Как ты проводишь каникулы? Моя сестра Катя и я сейчас находимся в загородном коттедже в прекрасном месте на берегу озера. Здесь мы будем до конца июля.

Я отлично провожу время. Недавно мы нашли одну чудесную поляну с красивыми цветами и теперь очень часто ходим туда загорать и любоваться на цветы и летающих вокруг них бабочек. Поляна находится около изумрудного озера и мы каждый день купаемся там. Вечер я и катя проводим дома. Обычно мы готовим что-нибудь особое на ужин. Например, вчера мы сготовили вкусный рыбный пирог! Это было великолепно!

Ты можешь погостить у нас недельку? Это было бы здорово! Я очень соскучилась по тебе.

Сейчас мы идём смотреть фильм. Надеюсь, ты примешь моё приглашение. Я ждём с нетерпением твоего ответа.

С Наилучшими Пожеланиями,
Настя

Александр Кузнецов

Я не сильно уверена, но в предложении про готовку, там Cook в past simple может поставить

Елена Князева

....I have a wonderful time. Recently we found a wonderful meadow with beautiful flowers. Now we often go there to sunbathe and enjoy the flowers and butterflies flying around them. Meadow is located near Emerald Lake, and every day we were swimming there. In the evening, Kate and I spent at home. We usually cook something very tasty for dinner. For example, yesterday we cook a delicious fish pie! It was wonderful!

....That would be great! I really miss you.

...Now we will see the film. I hope that you will accept my invitation. I look forward to your response.

Кристинка

Вроде правильно) Вполне возможно употребление второго предложения в Continious, а насчет готовки, мне кажется, все правильно.