Антон Гомелько

Переведите пожалуста. Поточнее если можна

Most of my classmates like rock. They think that bands and musicians like Led Zeppeln, Cream, Jimi Hendrix and others made a dreat breakthrough in history of rock, But my parents think that their music is too aggressive and dangerous. I dont think their music is destructive. I agree that their albums are great achievements with no bad songs on them. But their music is too complicated for me. I like dance music with its catсhy tines. I abore its enerjy and rhythm, and I dont try to look for any sense in the lyrics. I want only a rhythm and a tune. Thats all I need in music!
I like classical music. Id like to know some teens who are interested in the classics because this is the MUSIC, the beginning of it all. I have got two favorite composers though they are very different, they are Tchaikivsky and Gershwin. Ive heard Tchaikivskys is Piano Concerto No. 1. Its fantastic! The Russian have always put so many feelings into their music. There is Russian flavour in almost all of his works, and Tchaikivsky gives them life and character. Gershwin is my other idol. I am sorry that few young people know about him because without his works the music we listen to today wouldnt appear. Glenn Miller and the swing era are built on his music. Though I am not keen on jazz I like Gershwins music. Its fantastic, its classics in jazz!

Дмитрий

Большинство моих одноклассников любит рок. Они считают, что такие группы и музыканты, как Лед Зеппелин, Крим, Джими Хендрикс и др. сделали большой прорыв в истории рока. Но мои родители считают их музыку слишком аггресивной. Я так не думаю. Я согласен, что они создают хорошую музыку. Но она слишком для меня сложна. Мне нравится танцевальная музыка с её легко запоминающимися ритмами. Мне нужны лишь ритм и звук, меня не интересуют тексты.
Мне нравится классическая музыка. Я бы хотел узнать подростков, которые интересуются ей, потому что это это реально МУЗЫКА, основа её всей. У меня два любимых композитора, хоть они и очень разные, это Чайковский и Гершуин. Русские всегда вкладывают душу в музыку. Русское влияние есть почти во всех его работах, и он придаёт им жизнь и характер.
Гершуин - ещё один мой кумир. Мне жаль, что мало молодых людей знают о нём, потому что без его работ музыка, которую мы слушаем сегодня, не появилась бы. Глен Миллер и эра свинга (?) построены на его музыке. Хоть я не поклонник джаза, мне нравится музыка Гершуина. Это фантастика, это классика джаза.