Alexander Pitch

помогите с переводом с английского)

The oldest university in Russia was opened on April 26,1755. Its history is closely connected with the of its founder-the great Russian scientist and poet M.V.Lomonosov. At the early days of ists history Moscow university was housed in a small building in the Red Square. There were lecture halls, rooms for students as well as the first chemical laboretory in Russia founded by Lomonosov.
The complex of modern buildings of the University is on the Hills. The main buildings of the University is 32 stories high and has more than a thousand lecture halls, a great number of rooms for studies, libraries, dining-rooms and other necessary facilities as well. A great number of laboratories with up-to-date equipment improve the conditions of learning and research.
The history of Moscow University is connected with the names of the greatest Russian scientist who were its students and graduates. Foe young men and women Moscow Univercity opens the road to the latest achivements in science, technology and culture, to working on problems that are of much importance for mankind.
Moscow University is a recognized leading centre of Russian and world science. Serious and significant researches are conducted by its scientist and students its influence and education is deep and permanent. Today research is becoming increasingly international and Moscow University is steadily widening its contacts with the leading universities of other countries.

Дарья

Старейший университет в России был открыт в апреле 26,1755. Его история тесно связана с его основателем великого русского ученого и поэта М. В. Ломоносова. В первые дни тов истории Московского университета был размещен в небольшом здании на Красной площади. Были лекционные залы, комнаты для студентов, а также первый laboretory химические в России основана Ломоносова.
Комплекс современных зданий университета на холмах. Главные здания университета составляет 32 этажей и имеет более тысячи лекционных залов, большое количество номеров для исследований, библиотек, столовых и других необходимых средств, а также. Большое количество лабораторий с до современного оборудования улучшения условий обучения и научных исследований.
История Московского университета связан с именем величайшего русского ученого, который был его студентов и выпускников. Foe молодых мужчин и женщин Москвы Univercity открывает дорогу к последнему достижений в области науки, техники и культуры, к работе над проблемами, которые имеют большое значение для человечества.
Московский университет является признанным ведущим центром русской и мировой науки. Серьезная и значительная исследований, проводимых ее ученым и студентам свое влияние и образованию глубокой и постоянной. Сегодня исследования становится все более международным и Московском университете неуклонно расширяет свое контакты с ведущими университетами других стран.